KETONLINE

Atsakomybė už KET pažeidimus

Pripažino, kad KET punktas prieštarauja konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) penktadienį priimtame nutarime pripažino, jog Kelių eismo taisyklėse (KET) numatytas punktas, jog už dešiniavairio automobilio vairavimą gali būti baudžiami tik Lietuvoje gyvenantys vairuotojai, prieštarauja Konstitucijai.

Šiuo metu KET 240 punktas skelbia, kad Lietuvoje draudžiama važinėti dešiniavairiais automobiliais, tačiau šis draudimas netaikomas laikinai (iki 90 dienų per metus) į Lietuvą su užsienyje įregistruotomis transporto priemonėmis atvykusiems užsieniečiams, kurie neturi leidimo laikinai apsigyventi arba leidimo nuolat gyventi Lietuvoje, taip pat mūsų šalies piliečiams, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, ir – transporto priemonėms, kurios teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos istorinių motorinių transporto priemonių kategorijai.

KT šią bylą nagrinėjo pagal Kaune užfiksuotą atvejį, kai pareiškėjas P.G. dar 2012 m. vasarį Kaune buvo nubaustas už dešiniavairio automobilio „Mitsubishi Pajero“ vairavimą.

KT padarė išvadą, jog nėra pagrindo teigti, kad pilietis, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, laikinai dalyvaudamas Lietuvos viešajame eisme su užsienio valstybėje įregistruota motorine transporto priemone, turinčia vairą dešinėje pusėje, kuria atvyko į Lietuvą, kelia mažesnį pavojų eismo saugumui nei pilietis, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje. Taigi nėra teisinio pagrindo objektyviai pateisinti šių kategorijų Lietuvos piliečių – tų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, ir tų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, – skirtingą traktavimą, kiek jis susijęs su leidimu laikinai dalyvauti viešajame eisme su užsienio valstybėje įregistruotomis motorinėmis transporto priemonėmis, kurios turi vairą dešinėje pusėje.

KT atkreipė dėmesį į tai, kad Europos Sąjungos Teisingumo Teismas 2014 m. kovo 20 d. priėmė sprendimą byloje Europos Komisija / Lietuvos Respublika, kurioje buvo įvertintas draudimas registruoti Lietuvos Respublikoje automobilius, kurių vairas įrengtas dešinėje pusėje, ir reikalavimas prieš registruojant perkelti lengvųjų automobilių vairavimo mechanizmą iš dešinės pusės į kairę. Teisingumo Teismo byloje draudimas registruoti Lietuvos Respublikoje automobilius, kurių vairas įrengtas dešinėje pusėje, buvo įvertintas kitais aspektais nei šioje konstitucinės justicijos byloje. Teisingumo Teismas nustatė, kad, drausdama registruoti lengvuosius automobilius, kurių vairas įrengtas dešinėje pusėje, arba reikalaudama prieš registruojant perkelti lengvųjų automobilių vairavimo mechanizmą iš dešinės pusės į kairę, Lietuva pažeidė Europos Sąjungos teisę. Teisingumo Teismas pažymėjo, kad dėl transporto priemonių, kurių vairas įrengtas dešinėje pusėje, dalyvavimo kelių eisme Lietuvos teritorijoje kylantis pavojus yra vienodas, nepaisant to, ar tai yra naujos, ar anksčiau kitoje valstybėje narėje registruotos transporto priemonės, ir pabrėžė, kad yra priemonių, mažiau ribojančių laisvą prekių judėjimą ir tinkamų gerokai sumažinti pavojų, galintį kilti dėl tokių transporto priemonių dalyvavimo kelių eisme. Taigi Lietuvoje įtvirtintas draudimas įvertintas kaip neproporcingas.

KT pažymėjo, kad pagal Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo Teisingumo Teismo sprendimai turi būti įvykdyti.

Šaltinis: Delfi.lt

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Klausimai ir atsakymai vairuotojams
KET bilietai ir testai - internete ir telefone
Ausinės sveikatospazymos.lt

Paieška
Loading

twitter widget