KETONLINE

Atsakomybė už KET pažeidimus

Šventiniu laikotarpiu vairuotojai bus tikrinami ypač atidžiai

Praėjusiais metais pareigūnai, rengę kalėdinius reidus, konstatavo – nepaisant to, kad apie planuojamus reidus visuomenė buvo plačiai informuojama, nustatyta, kad kas dešimtas vairuotojas transporto priemonę vairavo neblaivus, apsirūkęs ar net neturėdamas tam teisės.

Ar šiemet pasikartos praėjusių metų scenarijus? Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) viršininkas Gintaras Aliksandravičius atkerta, kad šventiniu laikotarpiu bus sustiprintos policijos pajėgos, tad viskas priklauso nuo vairuotojų sąmoningumo. Vis dėlto bandymai nuvažiuoti neblaiviems iki parduotuvės pasipildyti išgaravusių alkoholio atsargų, apsirūkiusiems žolės važinėtis po miestą, perleisti automobilį neturintiems teisės vairuoti ar kiti grubūs Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimai bus vertinami griežtai.

„Pajėgos keliuose bus tikrai gausios – vykdysime reidus, tikrinsime vairuotojų blaivumą, kaip laikomasi KET. Policiją vairuotojai tikrai matys visur“, – teigė LKPT viršininkas G. Aliksandravičius.

Neblaivūs ir apsirūkę

Lygiai tokie patys įspėjimai vairuotojus pasiekė praėjusiais metais, tačiau ar jie tai išgirdo? Vis dėlto, sprendžiant iš suvestinės duomenų, susidaro įspūdis, kad ne.

Per praėjusį šventinį laikotarpį, ilgąjį savaitgalį, pareigūnai sulaikė apie 200 neblaivių vairuotojų. Šventinio savaitgalio „laimikis“ – gausus neblaivių, neturinčių ir praradusių teisę vairuoti bei KET ignoruojančių eismo dalyvių būrys, girti dviratininkai ir net „žolytės“ mėgėjai.

Nustatyta, kad KET reikalavimus tradiciškai pažeidė kas dešimtas vairuotojas. Tarp pažeidėjų – penki asmenys, kurie vairavo automobilius neturėdami tam teisės, vienas iš jų buvo neblaivus. Pateikiame keletą įsimintiniausių praėjusių metų įvykių.

Pirmąją Kalėdų dieną Panevėžio apskrityje pareigūnai sustabdė įtartinai važiavusį „Audi 80“, kuriuo važiavo linksma kompanija. Automobilyje buvo prikrauta alaus butelių. Paaiškėjo, kad vairuotojas – neturintis teisės, o tik besimokantis 28 metų vyras, po švenčių ketinęs laikyti vairavimo egzaminą. Vairuotojui nustatytas 1,22 promilės girtumas. Vairavimo egzaminas buvo atidėtas mažiausiai vieneriems metams, taip pat jo laukė nemenka piniginė bauda, o, svarbiausia, konfiskuotas automobilis.

Kitas įsimintas įvykis nutiko Kūčių vakarą patruliuojant Telšiuose – pareigūnų dėmesį patraukė „BMW X5“ su išskirtiniu valstybiniu numeriu. Vairuotojui atidarius langą, iš automobilio pasklido „saldus“ dūmų kvapas. Atidžiau patikrinus automobilį, pareigūnai aptiko įtartiną dėžutę su neaiškios kilmės augaline medžiaga ir kanapių smulkinimo įtaisą. Medicinos įstaigoje nustatyta, kad automobilio vairuotojas ir trys keleiviai rūkė „žolę“.

Be neblaivių automobilių vairuotojų, keliais važinėjo ir dviratininkai, tačiau net penki iš jų prieš kelionę buvo pasišildę alkoholiniais gėrimais. Tokiems taurelės ir dviračio mėgėjams gresia bauda iki 100 eurų.

Nustatyta daug pažeidimų, kai vairuotojai nesegėjo saugos diržų, kalbėjo mobiliaisiais telefonais, taip pat vairavo neapdraustus arba neįregistruotus automobilius.

Įspėjimai ne dėl policijos, o dėl visų

„Iš tiesų taip yra, kad vairuotojai nenori, nemato ar negirdi įspėjimų. Susidaro vaizdas, kad policijai tik to reikia. Ne, to reikia visiems, kad saugiai pasiektume kelionės tikslą, kad visi eismo dalyviai sveiki pasiektų namus, artimuosius“, – į vairuotojų abejingumą reagavo LKPT viršininkas.

Pavyzdžiui, tikrinant vairuotojų blaivumą praėjusiais metais per Kūčias ir Kalėdas, lengvas girtumo laipsnis nustatytas 71 vairuotojui, vidutinis – 37, 10 vairuotojų – sunkus girtumas. Be to, dar 59 vairuotojai buvo vartoję alkoholio, bet per patikrinimą alkoholio koncentracija neviršijo leistinos normos.

Kodėl taip nutinka? Anot pareigūnų, vairuotojai paprasčiausiai neįvertina savo galimybių. Per laisvas dienas geriama alkoholinių gėrimų, o kai ateina laikas važiuoti, nors tą dieną vairuotojas ir nevartojo alkoholio ir jaučiasi gerai, jo kraujyje vis dar fiksuojama alkoholio koncentracija. Tai alkotesteris per reidus ir atspindi.

Tinkamai neįvertinę savo galimybių, vairuotojai prisidaro nemažai problemų – gresia nemenkos piniginės baudos, prarandamas vairuotojo pažymėjimas, o kai kuriems tai reiškia ir darbo vietą.

Padaugėja avarijų

Be to, kad keliuose pagaunama girtų, apsirūkiusių ir neturinčių teisės vairuoti transporto priemones vairuotojų, kelyje padaugėja ir eismo įvykių.

Pavyzdžiui, praėjusiais metais dar laikotarpis iki švenčių pramintas tragišku – Lietuvos keliuose žuvo 10 žmonių (4 pėstieji, 4 keleiviai, 2 vairuotojai).

Viena to priežasčių – švenčių metu suintensyvėja eismas, žmonės skuba pasirūpinti dovanomis, tačiau, tinkamai neįvertinus nuovargio, blogų oro sąlygų ir nepasirinkus saugaus greičio, šventinę nuotaiką pakeičia skaudūs įvykiai.

„Vairuotojai, nesvarbu, ar jūs skubate apimti dovanų pirkimo karštinės, ar jau atsipalaidavę ir pakilę nuo šventinio stalo vykstate namo, šventiniu laikotarpiu keliuose būkite atidesni, nesėskite prie vairo išgėrę alkoholinių gėrimų, neskubėkite, rinkitės saugų greitį. Nepamirškite, kad žiemos kelias net ir sausas yra slidesnis nei vasarą, o ką besakyti apie šlapią, apsnigtą ar padengtą ledu… Orai, šiais metais atrodantys nežiemiški, kuria sudėtingas vairavimo sąlygas: ką tik buvęs sausas kelias jau, žiūrėk, padengtas šlapiu sniegu, nes prasidėjo šlapdriba, nei iš šio, nei iš to atsiranda ledas ant kelio, nes, nukritus temperatūrai, vanduo ant kelio užšalo. O dar tamsa – nėra balto sniego aplinkui, kelias skendi tamsoje, o retas pėsčiasis stengiasi išryškėti tamsoje užsisegdamas atšvaitą. Visi šie faktoriai lemia labai skaudžias nelaimes“, – sakė Lietuvos automobilių kelių direkcijos ekspertai.

Šventiniu laikotarpiu bus keturios laisvos dienos, šiomis dienomis bus tikrinamas vairuotojų blaivumas, kontroliuojamas greitis, ypatingas dėmesys bus skiriamas pėsčiųjų kontrolei.

Pareigūnai eismo dalyviams pataria būti itin atidiems kelyje ir pasimokyti iš svetimų klaidų.

Šaltinis: Alfa.lt

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Klausimai ir atsakymai vairuotojams
KET bilietai ir testai - internete ir telefone
Ausinės sveikatospazymos.lt

Paieška
Loading

twitter widget